Gebelikte yetersiz uyku bebeği etkiliyor  19 Temmuz 2013

Gebelikte yetersiz uyku bebeği etkiliyor

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, depresyona yakalanan kadınların uyku düzeninin daha fazla bozulduğunu ve daha fazla gebelik sorunuyla karşı karşıya geldiklerini de gösterdi.

Araştırmaya imza atanlardan Michele Okun, gebelikte, özellikle depresyondakilerde uyku sorununun önemli olduğunu belirtti. Okun, uyku sorunları ne kadar kısa sürede belirlenirse, doktorların o kadar çabuk çözüm bulmak için kadınlarla ele ele verebileceğini vurguladı.

Dr. Okun, uyku ve bağışıklık sistemi arasında dinamik bir bağlantı bulunduğunu hatırlattı.

Araştırmaya depresyonda olan ve olmayan 20 haftalık hamile 170 kadın katıldı. Kadınların uyku durumu ve enfeksiyon halinde vücudu hem “savaşa hazırlamak”hem de uyarmak için uyku, ateş yapmak gibi hastalık belirtilerini oluşturan sitokin maddesinin salgılanma düzeyi incelendi.
Depresyondaki ve yetersiz uyuyan kadınların doğumla ilgili olumsuzluklara maruz kalma riskinin daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar, herkes için yeterli ve kaliteli uykunun güçlü bağışıklık sistemi için gerekli olduğunu ancak hamileliğin genellikle uyku düzeninde yol açtığını hatırlattı.

Araştırmada, bu değişikliklerin vücudun hastalıklara verdiği tepkiyi artırarak sitokinlerin fazla üretimine neden olabileceği, söz konusu maddelerin sağlıklı hücrelere saldırarak yok edebileceği belirtildi.

Psychosomatic Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, bu durumda gebelerde bebeğin kilosunun etkilenebileceği ve bazı komplikasyonların oluşabileceği vurgulandı.

Gebelikte yetersiz uyku bebeği etkiliyor Gebelikte yetersiz uyku bebeği etkiliyor Gebelikte yetersiz uyku bebeği etkiliyor

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.