Çocuklarla Gelişiminde Kelimelerin Sihirli Gücü  12 Haziran 2018

Çocuklarla Gelişiminde Kelimelerin Sihirli Gücü

Çocuklarımızla iletişim kurmak için kullandığımız kelimeleri, nasıl algıladıklarına bakmadan kullanırız. Kötü hareketler yapan bir çocuğa “Koşma, atlama, yaramaz, döverim, konuşma” diyerek sürekli engel olmaya çalışıyoruz, ama sonuç değişmiyor, çocuk yine bildiğini tekrar yapmaya devam ediyor.

Elbette, egzersiz, koşma, atlama, gelişmekte olan çocuğun fiziksel kapasitelerini geliştirmek ve enerjisini boşaltmak için doğal ve gereklidir. İnceleme yoluyla çok sayıda kitap, makale, araştırma yayınlanmış ve aynı amaca ulaşmak için farklı biçimlerde kullanılan kelimelerin farklı etkileri olduğu bulunmuştur. Olumsuz sözcük kalıplarının kullanılması yoluyla hedefe ulaşmanın zorluğunu ifade eden araştırmacılar, bunun nedenini çocuğun algısı biçiminde açıklamaya çalışmışlardır.

Çocuklarla Gelişiminde Kelimelerin Sihirli Gücü

Çocuklar, “me,ma” gibi, ihmal anlamına gelen kelimeleri görmezden gelirler veya duymama eğilimindedir. Yetişkinler “yapma” veya “koşma” dedikleri zaman “yap” ve “koş” olarak çocuklar bunu algılar. Anne babalar her zaman olumlu kalıp kullanmalıdır.Çünkü bu şekilde farkında olabilirler. “Koşma” demek yerine “yavaşça yürü” veya “düşme” yerine “dikkatli ol” demeyi tercih etmeliler.

Çocuğunuzla iletişim kurarken bu kuralları dikkate alırsanız, isteğinizi daha kolay iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlıklı iletişim kurmak da mümkün hale gelecektir. Onları uyarırken her zaman olumlu kelimeler kullanmaya özen gösterirseniz, sizi anladıklarını göreceksiniz.

Dikkat çekmek istediğimiz bir başka şey de, çocuklarınızın söylediğiniz her kelimeyi içselleştirmesi ile alakalı. Örneğin, bir ilkokul çocuğuna öğretmeni veya ebeveynleri “Sanat yapamazsın” ya da “Matematik karşısında hiçbir yeteneğin yok” diyorsa, çocuk bu mesajları içselleştirecek ve hayatında güvensiz olacaktır ve en kötüsü de bir süre sonra yapabilecek kabiliyeti olsa bile artık gerçekten başarısız olacaktır.

Çocuklarla Gelişiminde Kelimelerin Sihirli Gücü Çocuklarla Gelişiminde Kelimelerin Sihirli Gücü Çocuklarla Gelişiminde Kelimelerin Sihirli Gücü

Bu yazı yoruma kapalıdır.