Cinsel Gelişimde Kız Çocuk Erkek Çocuk Farklı Mıdır?  4 Haziran 2018

Cinsel Gelişimde Kız Çocuk Erkek Çocuk Farklı Mıdır?

Emme dürtüsü ile doğmuş bebekler, stresliyken rahatlamaya çalışmaktadır ve bir süre sonra da emme dürtüsüne ek olarak parmak emme davranışı gözlemlenebilir. Tuvalet eğitiminin başlangıcı ile çocuk cinsel organını daha net tanır.Elini cinsel organına dokunduğunda bunu sevdiğini fark eder. Ama bu zevk, cinsel bir cazibe değildir. Cinsel dürtülerinin uyandığı düşünülmemelidir.Sadece rahatlama duygusunu yaşarlar.

Cinsel kimlik

Çocuklar genellikle cinsel organlarını tutarak bundan zevk alırlar. Kızlar ise cinsel organına sürtünerek zevk alırlar. Bir sonraki zamanda; çocukluktaki mastürbasyon, çocukların belli nesnelere, oyuncaklara veya doğrudan eller aracılığı ile genital bölgelerden haberdar oldukları anlamına gelir. Bu da bir nevi cinsel gelişimin başlangıcı gibi görülebilir. Çocuk mastürbasyonu, kalp atışı hızlanması, sık soluk alıp verme, kızarma, terleme gibi fiziksel belirtilerin görüldüğü bir durum olarak tanımlanır. Ebeveynlerin mastürbasyon yapan çocuğa karşı kötü tutumları ve suiistimalleri, gelecekteki cinsel yaşamını derinden etkileyebilir. Çocuğun merakının, anlayabileceği bir düzeyde aktarılması gerekir. Genellikle kızlarına anneleri, erkeklere babaları söylemelidir. Çünkü burada bir kimlik algısı söz konusudur. Kız annesine özellikle de bu konularda kendini daha yakın hissedecektir.

Cinsel kimlik

Uzmanlar, çocuğun karşı cinsle ilişkisinin çok özenli olması gerektiğini ve mutlaka belli sınırlar içinde olması gerektiğini söylüyor. Örneğin, çocukların birbirlerinin cinsel organlarını açma ve kontrol etme isteğini duyarlar ve bunu bir veya iki kez yapabilirler.Ancak sürekli olup olmadığı ve çocuğun aile tarafından yanlış olduğunu söylemesi gerekir. Cinsel kimlik özellikle kızlar arasında yaygındır, kızlar erkeklerin cinsel organlarını gördüklerinde rahatsız olabilirler, ancak gelecekte bu karmaşıklıklar ortadan kalkacak ve kendilerini kadın olarak tanımlamaya devam edecektir. Erkeklerdeki durum, eğer çok sayıda anne ile yaşıyorlarsa, taklit etmeye çalışırlarsa, ya da en yakın arkadaşı bir kızsa ve onlar gibi davranmaya çalışırsa, cinsel kimlik karmaşasına yol açabilir. Bunun için her çocuğun kendi yaş grubunda ve yeri geldiğinde karşı cinsle yeri geldiğinde kendi cinsleri ile beraber oynaması gerekir

Cinsel Gelişimde Kız Çocuk Erkek Çocuk Farklı Mıdır? Cinsel Gelişimde Kız Çocuk Erkek Çocuk Farklı Mıdır? Cinsel Gelişimde Kız Çocuk Erkek Çocuk Farklı Mıdır?

Bu yazı yoruma kapalıdır.